Historia koreańskiej astronomii sięga czasów prehistorycznych, czego świadectwem są chociażby kamienne płyty z grawerowanymi konstelacjami.
Podobnie jak w pozostałych częściach świata, astronomia była najpierw ściśle powiązana z rolnictwem. Miała ona również związek z polityką – wierzono, że dobra lub zła passa narodu mogła zostać określona na podstawie układu gwiazd na niebie.
Jednym z najważniejszych zabytków Korei jest Cheomseongdae (첨성대), pierwsze obserwatorium astronomiczne w Azji. Wieża do obserwacji gwiazd powstała w VII wieku n.e. w Gyeongju (경주), stolicy królestwa Silla (신라; 57 p.n.e. – 935 n.e.).
Wieża Cheomseongdae została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jest zbudowana z 365 kamiennych bloków, które symbolizują dni w roku. Wieża ma 27 poziomów, co prawdopodobnie odzwierciedla fakt, że królowa Seondeok (선덕여왕), za panowania której Cheomseongdae zbudowano, była 27. monarchą królestwa Silla.
Gdyby styloblat uznano za jeden z poziomów, byłoby ich 28, co odpowiadałoby 28 gwiazdozbiorom Azji Wschodniej. Natomiast jeśli uwzględni się również dwupoziomowy wierzchołek, liczba poziomów wzrasta do 30, czyli do liczby dni w miesiącu księżycowym. Każda z części powyżej i poniżej otworu centralnego składa się z 12 poziomów, co przywodzi na myśl 12 miesięcy.